Dębki

Dębki

Atrakcje turystyczne Dębek i okolic

Dębki to dawna osada rybacka i letnisko nadmorskie położone 5 km na północ od Żarnowca, u ujścia rzeki Piaśnicy do Bałtyku. Jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych nad Bałtykiem w woj. pomorskim.

W 1279 Dębki weszły w skład uposażenia klasztoru cysterek w Żarnowcu, a po sekularyzacji zakonu (1772) stały się własnością skarbu pruskiego. Z czasem tutejsze grunty przeszły na własność rodzin rybackich. W okresie międzywojennym Dębki były najdalej na zachód wysuniętą miejscowością polskiego wybrzeża. W okresie tym wieś stała się modną wśród intelektualnych Wielkopolski miejscowością wypoczynkową. Dynamiczny rozwój Dębek nastąpił w latach 90. XX wieku.

Dębki to miejscowość, której nazwa pochodzi od nazwiska właścicieli tych terenów w wieku XVIII – Dębków. Maciej Dębek otrzymał kawałek ziemi w okolicach ujścia Piaśnicy od benedyktynek z Żarnowca, z dóbr klasztoru. W dwudziestoleciu międzywojennym Dębki były najdalej na zachód wysuniętą miejscowością polskiego Wybrzeża. Granica polsko-niemiecka przebiegała na rzece Piaśnicy, która ma tu swoje (prawie co roku inne) ujście do morza. Dębki już przed wojna były modnym kąpieliskiem. Przyjeżdżali tu głównie intelektualiści z Wielkopolski (wielu z nich zakup działki w Dębkach traktowało jako deklarację patriotyzmu). Był tu gen. Józef Haller, gen. Kazimierz Sosnowski, również harcerze co roku rozbijali tu obozy.

Dziś Dębki to miejsce chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi. Piękna, szeroka, piaszczysta plaża, do której trzeba dojść około 5 minut przez las, to jeden z głównych atutów tej miejscowości. Plaża jest położona równolegle do głównego deptaka Dębek – ul. Spacerowej. Najbardziej popularny odcinek plaży to ujście Piaśnicy do morza. Czysta woda wypływa zapiaszczonym, płytkim ujściem do Bałtyku. Raj dla dzieci.

W Dębkach, dla amatorów, dostępna jest ryba prosto z Bałtyku. Trzeba tylko skoro świt (najlepiej o 4. rano) ustawić się po nią w kolejce do kutra.

Dębki są położone na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, zatem wokół pełno jest pięknej przyrody. Jeśli Wasze dzieci (a także i Wy) będą miały dość plażowania, to możecie wybrać się na przyrodniczy spacer do pobliskiego rezerwatu Piaśnickie Łąki albo spłynąć rzeką Piaśnicą do morza. Atrakcji dziecięcych na miejscu nie ma zbyt wiele, ale z Dębek jest blisko do Łeby, w której jest  i park dinozaurów, i park linowy, i wyrzutnia rakiet, i niesamowite ruchome wydmy.

Dębki są doskonałą bazą wypadową do pobliskich miejscowości pełnych atrakcji. Nawet podczas niedługiego pobytu możemy poznać piękne Kaszuby.

Wśród atrakcji znajdziemy latarnie morskie (Rozewie, Stilo), muzea (skanseny w Klukach i Nadolu), przyrodę (rezerwat Bielawskie Błota, fokarium w Helu). Możemy też pokusić się o wyprawę do Trójmiasta, które oferuje wiele ciekawych atrakcji dla dzieci (m.in. zoo w Oliwie, ORP „Błyskawica” w Gdyni, Akwarium czy Eksperymentarium gdyńskie).

Atrakcje i ciekawe miejsca w Dębkach
dawna szachulcowa chata rybacka z końca XVIII wieku (nr 86), kryta strzechą, z zachowanym oryginalnym podziałem wnętrza, dziś prywatny obiekt letniskowy;
drewniany kościółek z lat 30. XX wieku, z domem rekolekcyjnym księży zmartwychwstańców;
końcowy odcinek rzeki Piaśnicy, z dzikim (nieuregulowanym) ujściem do Bałtyku;¤ pasmo zalesionych wydm wzdłuż brzegu morskiego, na zachód od Dębek;
rezerwat leśno-torfowiskowy „Piaśnickie Łąki”, obejmujący lasy, łąki i szuwary w dolinie Piaśnicy (pow. ok. 56 ha);
rezerwat „Widowo”, położony na wschód od Dębek. Obejmuje pas wydm nadmorskich dochodzących lokalnie do ponad 22 m n.p.m.

Ponoć jedna z najładniejszych nad polskim morzem (ale trzeba dodać, że to miano rezerwuje dla siebie niemal każda wypoczynkowa miejscowość nad Bałtykiem). Trzeba przyznać, że plaża rzeczywiście jest ładna, dodatkowo urozmaica ją ujście Piaśnicy.

Można spacerować brzegiem, można też popływać kajakiem. W tym celu najlepiej udać się do Żarnowca, gdzie rozpoczyna się większość spływów i znajduje się specjalistyczna firma. Koniec spływu – na morskim brzegu.

Dużo i dobrze oznakowane, więc miłośnicy bardziej aktywnych form wypoczynku też nie powinni się nudzić.

Wszystkich niezdecydowanych wczasowiczów zapraszamy do Dębek. Tylko tutaj poczujecie smak prawdziwej wolności i nieskrępowanego niczym odpoczynku. Oprócz tego w samych Dębkach i okolicy znajdziecie sporo atrkacji, które umilą wam pobyt.

Trasy rowerowe
Rezerwat Piaśnickie Łąki (pow. 56,2 ha. Jeden z najciekawszych pod względem florystycznym na Pomorzu. Teren rezerwatu porastają zarośla woskownicy europejskiej, pojawiają się również: paproć, długosz królewski, brzoza niska, wrzosiec bagienny, a także kosaćce, storczyki i mieczyki. Po wschodniej stronie miejscowości powstał rezerwat „Widowo”, obejmujący ochroną fragment wybrzeża morskiego z zespołem form wydmowych).
o pas nadmorskiego boru (wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Wśród sosnowych drzew można powędrować do leżącej na zachodzie Białogóry (9 km) czy położonej na wschodzie Karwi (9 km).
o drewniana kaplica Księży Zmartwychwstańców (wzniesiona w latach 1934-35, której architektura nawiązuje do tradycyjnych wzorców kaszubskich. Kaplicę zaprojektował Teodor Piliński, artysta wywodzący się z kaszubskiej wsi Wiele. W skromnym wnętrzu do wystroju konsekwentnie użyto drewna, m.in. w rzeźbionej drodze krzyżowej czy płaskorzeźbie przedstawiającej Matkę Boską Morską)

Diabelski Kamień
(kilometr na północny wschód od wioski można podziwiać ogromny – liczący 20 m obwodu – głaz, zwany Diabelskim lub Pogańskim. Kamień, zwany kiedyś Stojącym, pojawił się w już dokumencie Mściwoja, użyty jako znak graniczny dla posiadłości klasztornych).

Zamek
(zlokalizowany w jednym z najciekawszych miejsc na terenie północnych Kaszub w malowniczej okolicy Puszczy Darżlubskiej, w bezpośredniej bliskości plaż w Dębkach i Karwi, otoczony fosą i parkiem).
o neogotycki kościół św. Katarzyny (obok zamku, wzniesiony z czerwonej cegły w połowie zeszłego wieku. Kościół, przed wojną ewangielicki, powstał na takim samym planie, jak rotterdamska katedra. Można zobaczyć niesamowite wieże składające się z kilku kondygnacji, u spodku mieści się wyposażenie z epoki. Obecna zakrystia to dawne mauzoleum rodzinne kryjące wiele nagrobnych płyt).
o mini muzeum polsko-niemieckie (znajduje się koło kościoła. Działa od wiosny do jesieni w godz. 10:00-18:00. Organizowane są tu wystawy czasowe obrazujące Kaszuby, Pomorze i związki polsko-niemieckie)
o agromuzeum (znajduje się tuż za zamkową fosą – pokazywana jest w nim wystawa sprzętu rolniczego).

o rezerwat przyrody (pow. 211,07 ha. Chroni fragmenty nadmorskiego lasu bagiennego oraz boru bażynowego. Lasy otaczają rozległe obniżenia terenu za wydmami. Na kwaśnym podłożu występuje wiele rzadkich gatunków roślin typowych dla flory atlantyckiej: woskownica europejska, wrzosiec bagienny, brzeżyca jednokwiatowa, sit sztywny, wełnianeczka darniowa oraz trzy gatunki rosiczki. Rezerwat jest jednym z dwóch miejsc w Polsce, gdzie rośnie trawa ponikło wielołodygowe, bardzo rzadką trawą jest także przygieika brunatna).

o Zamkowa Góra (2 km na południe od Lubkowo znajduje się owiana legendami Zamkowa Góra (95 m). W średniowieczu miał tu stać zamek, otoczony wałami i fosami, z którego wiodły podziemne korytarze. Rzeczywiście natrafiono tu na ślady osady).

Zabytki, rezerwat florystyczny Zielone + pozostałości elektrowni atomowej (do zabytków Żarnowca zaliczyć można: kościół Zwiastowania NMP (XIV-XV, XVII w., remontowany w XIX i XX w.) z bogatym skarbcem, w którym znajduje się cenny zespół haftów liturgicznych (XVII-XVIII w.), liczne rzeźby, przedmioty liturgiczne i rękopisy (XV, XVII, XVIII w.), klasztor (XIV-XV w.), tzw. opactwo – Dom Kamienny (1409), pozostałości muru klasztornego (XVI w.). W pobliżu Żarnowca znajduje się rezerwat „Zielone” o powierzchni 16 ha, utworzony 1983 roku. Na południe od Żarnowca znajdują się pozostałości po byłej elektrowni atomowej).
o jezioro (jezioro rynnowe o powierzchni 1431 ha, długość 7,6 km, szerokość 2,6 km, maksymalna głębokość 16 m. Przez Jezioro Żarnowieckie przepływa Piaśnica. Dno jeziora znajduje się poniżej poziomu morza (kryptodepresja). Nad Jeziorem miała powstać pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, ale jej budowę przerwano (1990). W 1982 r. uruchomiono największą w kraju elektrownię szczytowo-pompową (o mocy 680 MW).

Grota mechowska (najmniejsza podziemna trasa turystyczna w Polsce, za to jedyna tego typu jaskinia na całym Niżu Europejskim, powstała w okresie najmłodszego zlodowacenia).

Kryta pływalnia (jedyny taki obiekt na terenach wiejskich w województwie pomorskim. Basen ma wymiary olimpijskie, udostępniono też szereg innych atrakcji jak sauna fińska, hydromasaże czy kafejka internetowa. Ponadto w Gniewinie znajduje się pełno wymiarowy stadion, składający się z boisk, bieżni, skoczni i rzutni).

 

 Gminy Krokowa

Dlaczego turystyczna oferta gminy Krokowa jest wyjątkowa?

To unikalne połączeniu morza, jeziora, lasów i historii. Aż 18,5 km pięknych piaszczystych plaż ciągnących się przez Karwieńskie Błota, Dębki, aż do Białogóry. Plaże w naszym regionie to nie tylko szum morza ale także brzegi Jeziora Żarnowieckiego, które łączy się w wodami Bałtyku nitką rzeki Piaśnicy. Wyjątkowe ukształtowanie terenu Wysoczyzny Żarnowieckiej, czysta woda akwenu sprawiają, że nie sposób oprzeć się urokowi tego miejsca.

Nowoczesne przystanie (Lubkowo i Brzyno) zapraszają amatorów sportów wodnych, dla których udostępnione są wypożyczalnie sprzętu wodnego. Strzeżone kąpieliska i woda, której temperatura latem wynosi ok. 22 stopni, zachęcają do wodnych szaleństw. Jednak jeśli chcesz przeżyć prawdziwą przygodę nie koniecznie związaną z dużymi wydatkami, powinieneś skorzystać ze spływów kajakowych rzeką Piaśnicą od jeziora Żarnowieckiego bezpośrednio do ujścia Bałtyku w Dębkach. To jeden z najbardziej malowniczych szlaków kajakowych na Pomorzu. Jego trasa przebiega w bezpośrednim sąsiedztwie Rezerwatu „Piaśnickie Łąki”, a nagrodą za 2-3 godzinny spływ będzie niepowtarzalny urok wpłynięcia bezpośrednio na bałtycką plażę. Ładodny nurt rzeki pozwala na bezpieczne rodzinne spływy nawet amatorom.

Lubkowo – tel. 668 281 704
w miesiącach maj-czerwiec czynna w soboty i niedziele w godz. 10.00 – 19.00
w miesiącach lipiec-sierpień czynna codziennie w godz. 10.00 – 19.00
Lubkowo-DPS – tel. 721 460 337
w miesiącach lipiec-sierpień czynna codziennie w godz. 10.00 – 19.00
Brzyno – tel. 721 460 317
w miesiącach lipiec-sierpień czynna codziennie w godz. 10.00 – 19.00

Jeśli kochasz jazdę konną, konieczni powinieneś odwiedzić stadniny w Parszczycach i Białogórze. W tej ostatniej, czeka na Was ponad 70 koni przygotowanych do rekreacyjnej jazdy. Na pobliskich plażach bardzo często zobaczyć można malowniczy obrazek wycieczek galopujących tuż przy falach Bałtyku. Jeśli jednak wolicie 2 kółka, szczególnie polecamy trasę rowerową Krokowa-Swarzewo (17,35 km). Dobrze przygotowana trasa asfaltowa położona na nasypie byłej linii kolejowej pozwoli Wam na spokojną i bezpieczną wycieczkę.

Pierwsze ślady istnienia zamku w Krokowej pochodzą z XIII-XIV w. W tym miejscu istniała średniowieczna siedziba rycerska o charakterze obronnym. Pałac otoczony jest fosą i pięknym parkiem, a obecnie znajduje się tu restauracja i hotel. To niezwykłe i klimatyczne miejsce udostępnione jest zwiedzającym za symboliczną opłatą 1 pln. Tuż obok Zamku znajdziecie jedyne w Polsce muzeum polsko-niemieckie W dwóch salach można obejrzeć zbiory etnograficzne, dotyczące sztuki i historii regionu Kaszub, szkolnictwa na ziemi puckiej, haftów kaszubskich lub zdjęcia z przełomu wieków. Znajdują się tu również eksponaty związane z pracą rolniczą i gospodarstwem rolniczym z XIX wieku. W zamku znajdziecie również wystawę, na ktrórą składają się pamiątki rodzinne po rodzinie von Krockow, dawnych właścicielach pałacu.